Domowy chleb na zakwasie
Domowy chleb na zakwasie, miękki nawet na drugi lub trzeci dzień
Składniki
Rozrusznik
- 1 łyżka stołowa drożdże
- 130 ml woda
- 160 g mąka chlebowa
Do rozrusznika dodajemy więcej
- 360 g mąka chlebowa
- 1⁄2 łyżka stołowa Sól
- 1 łyżeczka kminek
- 200 ml woda
Najnowsze ulotki
Procedura
Przygotowanie chleba na zakwasie zawsze wymaga więcej czasu, dlatego zakwas lub starter przygotowuję prawie od rana. W misce mieszam wszystkie składniki na zakwas i mieszam ręcznie. Przykrywam czystą ścierką i pozostawiam do fermentacji na co najmniej 10 godzin.
Po tym czasie przygotowuję dużą miskę, do której dodaję zaczyn z mąką i wodą i dokładnie mieszam ciasto ręcznie. Przykrywam ponownie i zostawiam na godzinę. Następnie przyprawiam ciasto solą i mielonym kminem i dokładnie mieszam ręką, tak aby odchodziło od miski. Ponownie pozostawiam na 60 minut. Na obsypanej mąką desce rozciągam ciasto na boki, składam i ponownie rozciągam. Formuję bochenek i przekładam go do miski (lub koszyka jeśli masz), którą wyłożyłem ścierką i posypałem skrobią. Misę przykrywam folią i pozostawiam jeszcze na fermentację, aż ciasto podwoi swój rozmiar.
Następnie wykładam ciasto na papier do pieczenia i delikatnie nacinam wierzch chleba.
Przygotuję dwie blachy do pieczenia. Na dole postawię głębszą, do której będę wlewać wodę, a ponad nią będzie ta, na której będzie pieczony chleb. Rozgrzeję piekarnik od góry i od dołu, ustawiając temperaturę na 250 stopni.
Ostrożnie przenoszę papier do pieczenia z przygotowanym chlebem na górny blat. Do dolnej wleję szklankę wody i zamknę piekarnik. Piecę w ten sposób przez około 10-12 minut, potem wyjmuję dolny blaszka i piekę przez kolejne 20 minut przy obniżonej temperaturze 220 stopni. Upieczony chleb można rozpoznać po złocistej, chrupiącej skórce i pustym dźwięku, który usłyszymy po stuknięciu palcami w spód chleba. Wtedy chleb jest właśnie gotowy i może ostygać na kratce.